Hall of Fame

HALL of FAME CRITERIA

There are five ways in which a SFASU former athlete can be honored for contributions on and off the field. Three of those are administered by the Alumni Association and are based on off the field contributions and include SFASU Alumni Hall of Fame, SFASU Distinguished Alumnus Award and Outstanding Young SFA Exes Award. Our Association has two ways to honor a former athlete for contributions made on and off the field and include SFASU Athletic Hall of Fame and SFASU Athletic Jacks of Honor. The Hall of Fame honors an athlete who distinguished himself on the field while at SFA and the Jacks of Honor honors an outstanding individual who has added to the overall success of men's athletics. Both honors share the requirement of an athlete's postgraduate support of SFASU and success in their chosen field of endeavor.

The SFASU Lettermen's Association is seeking nominations of individuals to be considered for SFASU ATHLETIC HALL of FAME. To be considered for the award, nominees must meet the criteria listed below:

  • Must have distinguished athletic accomplishments at SFASU.
  • Post graduate support of SFASU athletics (i.e. this comes in many forms and is not limited to the following; game attendance, financial support, etc).
  • Success in chosen field of endeavor.
  • Must be a graduate of SFASU.
  • Must have completed athletic eligibility at SFASU.
  • Must have lettered at least two years at SFASU.
  • Must have completed athletic eligibility, at least ten years prior to the year of nomination.

No more than four individuals shall be inducted per year of which no more than two shall be deceased.

Prior to consideration of the above criteria, the nominees should posses and demonstrate integrity and honesty. Three-fourths majority quorum vote is required for nominees to gain acceptance in the HALL of FAME. Inductee(s) will be presented a plaque by the Lettermen's President at halftime of Homecoming. The Board of Directors may consider exceptions to the above criteria on a case by case basis.

The individual making the nomination is required to provide supporting information; specific athletic accomplishments, newspaper articles etc. to the Board of Directors no later than August 1, of the year for consideration. Information and or nominations received after August 1, will be considered for the following year.

To nominate somone for the Hall of Fame, complete the nomination form.

Hall of Fame Members Men - Women

 

For more information, please contact:

David H. Atkinson (Men's Hall of Fame)
2001 Timber Cove Court
Weatherford, Texas 76087
Mbl (979) 255-5247
Email dhatkinson35@hotmail.com

OR

Christal Russell Shaw (Women's Hall of Fame)
(936) 468-3506
Fax (936) 468-4580
Email: cshaw@sfasu.edu

OR

Alicia Chatman
SFA Alumni Association
(800) 765-1534

 

Men

+ indicated deceased

 

Year of Induction Member Sports Played Years Played
2014 Cedric Walker Football 1990-93
2014 Jeremiah Trotter Football 1994-98
2014 Terrance Shaw Football 1991-94
2013 Joey Wylie Football 1992-95
2013 James Noble Football 1982-85
2012 Adam Kuel Track 2000-02
2011 Lee Kirk Football 1992-95
2011 Kevin Ellis Track 1994-97
2010 Eric Lokey Football 1984-88
2010 David Gibbs Football 1984-88
2010 Ross McCown Track 1994-96
2010 Carl Baker Golf 1975, 78-79
2009 Robert Pearce Football 1968-69
2009 Terry Brown Basketball & Golf 1968-71 1969-72
2009 Ricky Maxey Golf 1971,73
2009 John Pigg Golf 1971, 73-74
2008 Chuck Rawlinson Football 1988-90
2008 Winston Harrison Basketball 1979-82
2008 Ronnie Hawthorne Football 1966-69
2007 Eric Rhodes Baskeball 1984-87
2007 Greg Carney Football 1979-82
2006 Bo Alexander Football 1986-89
2006 L.H. Chandler Football 1961-64
2006 Hiram Harrison Basketball 1980-82
2005 Greg Chapman Golf 1980-83
2005 Bennis Franks Basketball 1939-41
2005 Scott Dimak Basketball 1985-89
2004 Robert "Red" Lowrance Football 1933-35
2004 Melvin "Sticky" White Football 1982-85
2003 Larry Centers Football 1986-89
2003 Todd Hammel Football 1986-89
2003 Marshall Brown Basketball Coach 1959-78
2003 Harry Miller Basketball Coach 1978-88
2002 Bobby Sliva Football 1957-59
2001 Doug Samford Football & Baseball 1946-49
2001 Leo Anger, Jr. + Football & Baseball 1946-50
2000 Doug Moore Track 1965-68
2000 Glen Stancil Basketball 1963-66
2000 S.A. Kerr+ Basketball 1931-34
1999 Dr. Bill Cramer Track 1967-70
1999 Andy Hopkins Football and Track 1966-70
1999 Henry Malone Football and Track 1966-70
1998 Tom Evans Football 1954-55
1998 Jerry Clement Football 1962-65
1998 Robert Neff Football 1962-65
1997 Dennis Stavinoha Football 1981-84
1996 James Silas Basketball 1969-72
1995 Emil Hanicak Basketball 1934-35
1994 Ted Moore+ Football/Basketball/Baseball 1926-29
1993 Ray Ford Smith Football 1967-70
1992 J. B. Adams+ Football 1928-32
1992 J. W. "Cotton" Bolton+ Football 1941-42
1991 Oliver McKay + Football 1946-49
1990 Ervin Polnick Basketball 1966-69
1990 Marvin Polnik Basketball 1966-69
1990 James Greer Football 1966-67
1990 Surrey Oliver Basketball 1966-69
1989 Jim Hess Football (Coach) and AD 1982-88
1989 Lynn Graves Football and Football Coach 1962-66 1989-91
1988 C. L. Nix Basketball 1954-56
1987 James Johnston Basketball 1948-50
1987 Oscar Cripps Football 1962-64
1986 Murray Shaw+ Basketball 1952-54
1985 Pete Smith+ Baseball 1948-50
1985 George Johnston Basketball 1966-69
1984 Buddy Lowery Basketball 1956-58
1984 Tracie Pearman+ Football 1955-57
1983 Gene Barbin Football and Track 1954-55
1983 Harold Fisher+ Football (Coach) and AD 1956-58
1983 John Linney Football 1953-54
1982 Harvey Huffstetler Basketball 1969-70
1981 Jimmy Jones+ Football and Track 1937-39
1981 Larry Covin Football 1938-42
1980 James Terry Football 1951-52
1979 Billy Jack Robertson+ Football 1946-48
1979 Jim Murphy Football 1954-55
1979 Walter Todd+ Track 1939-41
1979 Charles "Chuck" Haynes Track 1939-41
1979 Mark Moseley Football 1967-69
1979 Joe Galagher+ Football and Baseball 1947-50
1979 Robert Smith Football 1959-61
1978 Charles Simmons Football and Football Coach 1953-57 1976-81
1978 Glynon B. Williamson Basketball and Baseball 1946-48
1978 Jim Canter Football 1947-50
1977 John O. Stephens Basketball Coach 1952-59
1977 W. A. Williams+ Basketball 1948-49
1977 Ireland B. Rusk + Basketball 1928-30
1976 O. A. "Bum" Phillips Football 1948-49
1976 Travis N. Price+ Basketball 1946-49
1976 Bailey Marshall Football 1953-56
1976 Van Samford Basketball 1939-41
1974 W. M. "Matty" Matteson+ Basketball 1936-40
1974 Glenn W. Berry+ Basketball, Baseball, Track 1924-30
1974 Mart Crawford Football 1950-51
1974 Floyd Wagstaff+ Football, Basketball, Baseball 1935-37
1973 R. C. "Dick" Wright+ Football 1947-48
1973 Ted Jefferies+ AD and Football Coach 1947-55
1973 Ted Asimos Basketball 1948-51
1972 Watson Myers+ Football 1936-38
1972 J.H. Crenshaw+ Basketball 1936-37
1970 Guy Massey+ Basketball 1936-38
1970 C. N. Thompson+ Football 1931-33
1969 W. W. Dossey+ Assn''t AD and Coach 1925-37
1969 W.A. Phillips + Track 1930-32
1969 Homer Bryce+ Track 1933-35
1968 Troy Donnell+ Basketball 1928-31
1968 R.H. "Bob" Shelton+ Football (Coach) and Basketball (Coach) 1923-28 1925-42
1968 J. W. Summers+ Football, Basketball, Track 1926-29
1968 S. W. McKewan+ Basketball, Basketball Coach 1935-38 1925-42
Women
+ indicated deceased
Year of Induction Member Sports Years Played
1986 Paula Dell Schuyler Badminton 1970-74
1986 Doris Felderhoff Dennard Basketball 1974-77
1986 Rosie Walker Montgomery Basketball 1978-80
1986 Robin Ann Ramsey Basketball 1976-79
1987 Faith Watson Crawford Basketball 1973-75
1987 Barbara Brown Robinson Basketball 1978-81
1993 Antoinette Norris Taplin Basketball 1984-88
1998 Mozell Brooks Basketball 1986-88
1999 Portia Hill Hatten Basketball 1988-90
1999 Dayna Reed Westbrook Basketball 1987-91
2000 Trenia Tillis Basketball 1990-94
2001 Tammy Mayo Basketball 1980-84
2008 Gary Blair Basketball Coach 1985-93
2009 Sue Gunter Basketball Coach
2010 Deneen Parker Basketball 1989-93
2011 Lori Davis Tabor Basketball 1989-93
2012 Terry Black Bonn Basketball 1977-80
2012 Stacye Jackson McCall Basketball 1988-92
2013 Connie Cole Basketball 1986-90
1986 Ella Faye Abercrombie Softball 1976-77
1986 Kay Moody Butler Softball 1970-73
1988 Stacey Smith Softball 1981-84
1993 Charlena Renee Smith Softball 1979-83
1993 Pamela Clay Estrada Softball 1983-86
1998 Stella Castro Softball 1984-86
2000 Kathy Ellen Walker Noffsinger Softball 1982-85
2009 Terry Lewis Softball 1983-86
2009 Diane Baker Softball Coach 1978-95
1986 Jimmie Ann Morrow Track 1975-79
1986 Mary Harvey Beaty Track 1976-78
1986 Paula Phillips Track 1980-84
1988 Fleashia Jones Ford Track 1980-84
2009 Misty Ballard Track 1998-01
2009 Jennifer Hoppe Track 1996-99
1986 Janice Lynn Cobble Volleyball 1972-73
1986 Alnet "Scotty" Bailess Volleyball 1947-49
1999 Aubrey Duncan Love Volleyball 1991-94
2000 Sandy Green Beasley Volleyball 1987-89
2001 Brooke Newberry Wells Volleyball 1993-96
2009 Kristy Rhodes Owens Volleyball 1998-01
2010 Krisna Johnson Young Volleyball 1993-96
2011 Stacy Moczygemba Valiga Volleyball 1996-99
2009 Sadie Allison Women's Athletic Director 1982-93
2010 Dr. June Irwin Administrator 1947-86
2010 Dr. Lucille Norton Administrator 1939-77